crea87 (crea87) wrote,
crea87
crea87

 • Mood:
...у нашій культурі виховання й освіта занадто часто ведуть до знищення спонтанності й до підміни оригінальних психічних актів навʾязаними почуттями, думками і бажаннями.

Наше суспільство загалом не заохочує емоцій. Хоча немає жодного сумніву в тому, що будь-яке творче мислення, як і будь-яка інша творчість, нерозривно повʾязане з емоцією, ідеалом у наші дні стало життя й мислення без емоцій. Бути «емоційним» стало синонімом до «бути ненадійним чи неврівноваженим». Прийнявши цей стандарт, індивід надзвичайно послабив себе: його мислення стало вбогим і пласким.

Такому ж спотворенню, як почуття та емоції, піддається й оригінальне мислення. Від самого початку навчання людей демотивують мислити самостійно, а в їхні голови закладають уже заготовлені думки.

Панує жалюгідний забобон: якщо людина знає більше фактів, то вона досягає знання дійсності. Сотні розрізнених, не повʾязаних між собою фактів вбивають учнім у голови; їхній час та енергія марнуються на заучування цієї маси інформації так, що вже несила думати.

...позитивна свобода полягає в спонтаній активності всієї цілісної особистості.

Спонтанна діяльність є вільною діяльністю особистості і в психологічному плані передбачає те, що означає буквальне значення латиньского слова sponte, від якого приходить термін «за своєю волею».

Більшості з нас знайомі хоча б деякі миті власної спонтанності, які стають і митями справжнього щастя. Це може бути свіже й безпосередньо-спонтанне сприйняття пейзажу, або осягнення якоїсь істини після тривалих роздумів, або надзвичайно чуттєва насолода, або хвиля любові до іншої людини – у ці моменти ми всі розуміємо, що означає спонтанне переживання і яким було б людське життя, якби ці переживання, що їх ми не вміємо культивувати, не були настільки рідкісними й випадковими.

Найважливішою складовою цієї спонтанності є любов, але не розчинення свого «я» в іншій людині й не володіння нею, але любов як спонтанна афірмація інших, як союз індивіда з іншими на основі збереження індивідуального «я».

Праця є іншою складовою спонтанності, але праця не як вимушена діяльність з метою позбутися самотності й не такий вплив на природу, коли людина, з одного боку, панує над нею, а з іншого – схиляється перед нею і поневолюється продуктами власної праці. Праця – як творчість, що зʾєднує людину з природою в акті творіння.

За будь-якої спонтанної діяльності індивід зливається зі світом. Його особистість не тільки зберігається, а стає сильнішою. Бо «я» людини є сильним настільки, наскільки воно є діяльним. У володінні чим завгодно немає жодної сили – і байдуже, чи це матеріальні цінності або психічні здібності, почуття або думки.

...дійсно важливою є саме діяльність як така, а не її результат. У нашій культурі панує протилежне переконання.

...людина втрачає єдине задоволення, що може дати їй справжнє щастя, - насолоду від процесу творчості, натомість полює на фантом, примарне щастя, у якому вона розчаровується, як тільки вважає, що здобула його – ілюзорне щастя, яке зветься успіхом.

...якщо людина може жити не з примусу, не автоматично, а спонтанно, то сумніви щодо життя та його сенсу зникають. Людина усвідомлює...що в житті є лише один сенс: сам акт життя.

...злидні, заляканість, ізоляція спрямовані проти життя, а за життя є все те, що служить свободі й розвиває здатність і мужність людини бути собою.
Еріх Фромм "Втеча від свободи"
Tags: высказывания, психология, цитаты
Subscribe

Posts from This Journal “цитаты” Tag

 • (no subject)

  - Странно, как вы в самом деле дошли до своего настоящего положения, - удивился я в заключение. - Бывает, - философски ответил любитель восточных…

 • (no subject)

  Кто-то ее [Историю] презирал, кто-то пытался использовать в своих целях, большинство сосредотачивались на том, как уцелеть с нею рядом, а некоторые –…

 • (no subject)

  Книги люди держат особым образом – другие предметы так не держат. Их держат не как неодушевленные предметы, а как нечто уснувшее. Так дети…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments